Standard

Standard zbarvení a variestandardt potkanů je nezbytná příručka, kterou by měl mít každý chovatel prostudovanou. Standard totiž obsahuje popisy veškerých variet, typů zbarvení či bílých kreseb, které jsou uznávané a tudíž je možné je vystavovat v oficiálních kategoriích a registrovat do dalšího chovu. Standard je nezbytný pro to, aby chovatel věděl, jak má v ideálním případě potkan vypadat, co je přijatelné do dalšího chovu a za co pravděpodobně budou jeho potkani na výstavách penalizováni. Stejně tak je Standard potřebný ke správnému určení zbarvení mláďat ve vrzích. Kromě toho chovatelé ve Standardu naleznou základní informace o registracích zvířat i vrhů do plemenné knihy, o výstavách a také pravidlech chovu a genetice.

Standard zbarvení a variet potkanů pro ČSCH vydává Ústřední odborná komise chovatelů hlodavců. Poslední revize standardu proběhla k 1. 1. 2018.

Elektronická verze: Standard zbarvení a variet potkanů

Tištěná verze:

  • A5 bez vazby za 50 Kč

K ceně je nutné připočítat poštovné, je ale možné si individuálně domluvit osobní odběr v Praze nebo na některé z výstav potkanů. Nezbytné podklady pro platbu obdržíte v potvrzení objednávky. Objednat si je možné na adrese info@potkanizo.cz

Historie úprav

První Standard vznikal na základě zahraničních standardů, hodně se překládalo např. z amerických zdrojů, s překladem a tvorbou Standardu pomohla Lenka Grossman. Standard sestavila Iveta Kendíková s Lenkou Holasovou, první české posuzovatelky. Vznikl v průběhu roku 2004 a zahrnoval popis většiny dodnes chovaných variet a barev.
Revizí a doplněním Standard prošel v roce 2007, nové barvy a kresby přidala posuzovatelka Ing. Eva Onderková. V té podobě Standard setrval až do roku 2013, kdy proběhla další revize a součástí Standardu se kromě popisu variet a zbarvení nově staly také pravidla chovu a registrační a výstavní pokyny.
V roce 2016 došlo k nové revizi, která do Standardu přidala několik nových zbarvení a došlo také k reorganizaci stínovaných barev, nově se ve Standardu uvádí jednotlivé varianty těchto zbarvení.
V roce 2018 pak došlo k úpravám u popisů některých barev, doplnění barev očí, upravení pravidel týkajících se příbuznosti zvířat tak, aby nedocházelo k nedorozumění a různé drobné úpravy textu. Poslední tři revize realizovala Ing. Markéta Čacká na základě požadavků sboru posuzovatelů.